Z wizytą u Neptuna…czyli Gdańsk, ciąg dalszy…W związku z zapowiedzią w poprzednim wpisie, prezentuję drugą cześć zdjęć z Gdańska. Tym razem na tapetę wrzucam zdjęcia stoczni gdańskiej.

W roku 1970 na jej terenie miało miejsce krwawe stłumienie protestów stoczniowców, a w latach 1980 rodziła się „Solidarność”. To właśnie na jej terenie miało miejsce podpisanie porozumień sierpniowych, które były początkiem upadku komunizmu w Europie środkowo-wschodniej.

Miejsce niezwykłe i naprawdę warto je odwiedzić. Nie wiem czy możliwe jest zwiedzanie stoczni na „własną rękę”, ale w sezonie letnim dosyć często są organizowane wycieczki z przewodnikami. Warto skorzystać!

Moje zwiedzanie stoczni, pokrzyżowała kapryśna pogoda – nad Trójmiastem co chwilę przechodziły burze. Przez to, niestety nie zdążyłem zobaczyć najciekawszych miejsc, a tym bardziej nie udało mi się wykonać zdjęć które wywołałyby tzw. efekt „WOW” 😉

Mimo wszystko pokazuję je Tobie… może staną się inspiracją na ciekawą wycieczkę.

Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 – monument upamiętniający ofiary grudnia 1970 roku, kiedy to władze komunistyczne zdecydowały się wykorzystać milicję oraz wojsko do spacyfikowania protestów robotników.

To właśnie w Gdańsku narodziła się „Solidarność”.

Charakterystyczne dźwigi stoczniowe.

Stoczniowcy z/do pracy. Najczęściej wybieranym środkiem transportu na terenie stoczni jest… TAK! Rower!!!

Będąc tak w klimatach stoczniowo-solidarnościowej umieszczam link do dosyć ciekawego utworu z równie ciekawym teledyskiem

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz również: