Każdy kto lubi podróżować i łączy to z pasją fotografowania, prędzej czy później staje przed problemem noszenia aparatu na szyi lub nadgarstku.

W fotografii istnieje pewne powiedzenie, że aparat w plecaku zdjęć nie robi. Trudno się z tym nie zgodzić. Nosząc aparat w torbie czy w plecaku, możemy nie zdążyć sfotografować ciekawych momentów. Jednak z drugiej strony aparat zawieszony na szyi, owinięty wokół nadgarstka czy (o zgrozo) trzymany w ręku, to uciążliwy przedmiot, na który trzeba uważać, żeby przez przypadek go nie zniszczyć. Warto również dodać, że w takiej sytuacji stanowi dosyć łatwy kąsek dla złodziei.
Długo szukałem rozwiązania tego problemu. Potrzebowałem czegoś, co pozwoliłoby mi nosić aparat praktycznie gotowy do strzału, a przy tym, bezpieczny przed uszkodzeniami. Z pomocą przyszła mi firma Peak Design, która posiada w swojej ofercie uchwyt, który rozwiązuje ten problem.

Dzięki uprzejmości Peak Design mogłem przez tydzień testować uchwyt Capture V3. Jest to uchwyt, który przypina się do szelek plecaka, torby lub paska. Do aparatu przykręcamy płytkę, dzięki której wpinamy sprzęt do uchwytu. Wykonanie przedmiotu jest rewelacyjne. Capture v3, to już kolejna wersja tego mocowania. W porównaniu z poprzednikiem, poprawiony został design oraz jego użyteczność. Jednak nie jest bez wad. Pierwsza wada, to miniaturowe wymiary. Jest to z jednej strony plus, a z drugiej minus. Trzeba przyznać, że pięknie to wygląda, ale małe wymiary powodują „wżynanie” się w ramię oraz problem z mocowaniem uchwytu do plecaka z szerokimi szelkami. Jednak nie o tym uchwycie będę pisać. W dalszych poszukiwaniach mocowań, trafiłem na uchwyt FastClip FC1 firmy Camrock. Zasada działania identyczna jak w/w Capture.

Wygląd… powiedzmy szczerze: gorszy od konkurencyjnego Captura. Jednak jego wymiary pozwalają na zamontowanie go na szerszych szelkach. Design jest zbliżony do Capture w wersji V2. Blokowanie mechanizmu przed przypadkowym wysunięciem poprzez dokręcanie śruby, nie jest może najszczęśliwsze, jednak spełnia swoją rolę.

Wady? Na forach, często wytykana zostaje wada w jego maksymalnym udźwigu czyli 10kg (w Capture V3 jest to aż 90kg). Tylko pytanie praktyczne: czy jest to tak potrzebne? Nie sądzę, żeby ktoś na turystyczne pstrykanie zabierał sprzęt ważący więcej niż 10kg. Przytaczanym argumentem był przykład przewrócenia się wraz ze sprzętem i nagły wzrost ciężaru (nie ukrywam, że te komentarze spowodowały uśmiech na mojej twarzy 😀 ). Gdyby tak faktycznie było, to sam upadek byłby sporym zagrożeniem dla życia właściciela aparatu. Nie przesadzajmy więc z prawami fizyki 😀

Za zaletę uchwytu należy dodać fakt, że płytka którą przykręcamy do aparatu, to nic innego jak płytka kompatybilna z standardem Arca-Swiss 37 mm. Każdy kto używa statywu z głowicą w tym systemie, bardzo doceni ten fakt.
Kolejną przewagą tego uchwytu jest cena – jest ona o ponad połowę mniejsza niż cena konkurencji. W momencie zakupu (połowa lutego br) wynosiła około 100zł. Cena Captura v2 oscylowała około 220zł

Zestawienie uchwytów:

UchwytFastClip FC1Capture V2Capture V3
Wymiary:10,5 cm x 4,6 cm x 2,3 cm10,4 cm x 5,2 cm x 2,8 cmbd
Waga:160 g100 g110 g (bez płytki)
Udźwig:10 kg90 kg90 kg
Materiał:aluminium, gumaaluminium, włókno szklane, nylonaluminium, stal nierdzewna
Kolor:czarnyczarnyczarny/srebrny
Max szerokość paska:7,3 cm7,6 cm6,4 cm
Max grubość paska:1 cm1,3 cm2,2 cm
Mocowania statywowe:męskie 1/4″ lub 3/8”brakbrak
Mocowania aparatu/kamery:żeńskie 1/4″żeńskie 1/4″żeńskie 1/4″
Kompatybilność płytki:standard Arca-Swiss 37 mmARCAARCA
Gwarancja:24 miesiącedożywotniadożywotnia
Cena:100zł219zł270zł

Podsumowanie

Testowane przeze mnie dwa uchwyty (Capture V3 oraz FastClip FC1) spełniają swoje przeznaczenie i są wykonane na możliwie najlepszym poziomie.
Jeżeli nie dźwigasz ciężkiego sprzętu, a wygląd narzędzi nie robi Tobie różnicy, to spokojnie możesz wybrać FastClip FC1. Jeżeli jednak Twój zestaw nie należy do najlżejszych i najtańszych, a w dodatku Twoje działanie nie ogranicza się tylko do miejskich wycieczek, to warto pomyśleć o uchwycie ze stajni Peak Design. Osobiście zdecydowałem się na uchwyt FastClip FC1. Póki co użytkuję go już pół roku i jeszcze ani razu się na nim nie zawiodłem.

PS. Wszystkie zdjęcia uchwytu FastClip FC1 wykonałem po półrocznym użytkowaniu. Niestety podczas krótkich testów, nie zdążyłem zrobić zdjęć Capture V3.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

8 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Peak Design PL
6 lat temu

Niestety w porównaniu uchwytów brakło kilku znaczących cech produktów, które postaramy się uzupełnić: 1. Podstawowa różnica funkcjonalności to brak w uchwytach FastClip blokady, zapobiegającej niepowołanemu / przypadkowemu odpięciu sprzętu z uchwytu. Gdy pojawiły się produkty „inspirowane” uchwytami Capture, była to jedna z najważniejszych cech jakie weryfikowali użytkownicy. Niestety albo blokady nie było – jak w uchwycie FastClip albo nie działała ona prawidłowo tzn. pomimo przekręcenia śruby blokującej dochodziło do wypinania aparatu z uchwytu. 2. Aktualna wersja uchwytu Capture Peak Design v3 posiada śruby mocujące poniżej wysokości płytki / szybkozłączki – dzięki temu rozwiązano problem mocowania aparatów z większymi obiektywami, obiektywami… Czytaj więcej »

Karol
Karol
6 lat temu

Używasz cały czas tego uchwytu? Nadaje się to do street’u?

Arturro
Arturro
5 lat temu

Fajne zestawienie dwóch uchwytów na aparat do plecaka. Sprawdziłoby się to do ciężkiej lustrzanki ok 1.5kg ?

Arturro
Arturro
Reply to  Hubert Kajdan
5 lat temu

bardziej chodzi o wygode

Zobacz również: