Podczas testowania rotatorów panoramicznych nie mogło zabraknąć w zestawieniu Genesis Gear IR-55QR. Jest to sprzęt który intryguje od pierwszego spojrzenia.

Genesis Gear IR-55QR to tak de facto pierwszy rotator z którym przyszło mi się mierzyć. Po otrzymaniu go od kuriera i rozpakowaniu wydawał mi się zbyt ciężki i toporny. W pierwszej chwili przeszła mi nawet myśl, żeby go odesłać. Jednak po przymocowaniu go do statywu i wykonaniu kilku testowych panoram, wiedziałem już, że będzie to przyjaźń na długie lata.

Co mnie skłoniło do tego sprzętu?

Jakość wykonania, to technologiczne mistrzostwo – każdy element pasuje do siebie idealnie. Skala jest czytelna, chociaż jest namalowana, a nie wygrawerowana. Na szczęście użyta farba jest trwała i po półrocznym użytkowaniu nic się z nią nie dzieje. Dwie poziomice, które ułatwiają wypoziomowanie całego zestawu.

Proste rozwiązania, cieszą najbardziej.

Rotator umożliwia przymocowanie aparatu za pomocą płytki w standardzie Arca-Swiss. W taki sam sposób może być przytwierdzany sam rotator do statywu. Rotator (w zależności od potrzeb) przykręcamy do głowicy z mocowaniem Arca-Swiss lub odkręcamy „szynę” i możemy go umieścić bezpośrednio na statywie z mocowaniem 3/8 cala. W zestawie otrzymujemy adapter, dzięki któremu możemy zamontować rotator (z gwintem 3/8 cala) na trzpieniu gwintowym o wymiarze 1/4 cala. To samo z górną częścią. Po odkręceniu, możemy przykręcić głowicę na trzpieniu gwintowym 3/8 cala. Prawda, że proste i praktyczne?

Rotator panoramiczny Genesis Gear IR-55QR posiada dwa tryby pracy. W pierwszym trybie, możemy wykonywać poszczególne zdjęcia panoramy, przesunięte względem siebie o wskazany kąt, któremu odpowiada konkretna liczba przeskoków. W drugim trybie. sprzęt daje możliwość obrotu o 360 stopni, ale wyłącznie w górnej części urządzenia, czyli bez żadnego skoku.

Wracając do podstawowej funkcji rotatora, czyli umożliwienie obrotu o stały kąt podczas fotografowania stwierdzam, że zadanie to spełnia znakomicie. 10 stopniowa skala umożliwia jego optymalne ustawienie dla wszystkich obiektywów jakie posiadam. Skoki są płynne, dobrze wyczuwalne, a przy tym delikatne. Robiłem nim panoramy nocnego nieba, a obsługę urządzenia wykonuję się intuicyjnie.

Nie wątpliwą zaletą, którą trzeba wymienić jest duża wytrzymałość (15kg) przy relatywnie małej wadze (364g) i gabarytach (wysokość:64 mm). Dzięki temu rotator panoramiczny możemy zabrać nawet na wymagające wyprawy np. górskie trekingi.

Genesis Gear IR-55QR czyli sprzęt bez wad?

Spokojnie można stwierdzić, że sprzęt ten nie posiada wad. Jest jedna rzecz, która mogła być lepsza, ale nie wpływa na użytkowanie. Mowa tu, o braku połączenia rotatora z dwoma śrubami – blokady i skoku. Co prawda są one połączone razem ze sobą, jednak gdyby były złączone linką z rotatorem (jak np. w testowanym przeze mnie modelu: Manfrotto 300n) fotografowałoby się o wiele spokojniej.

Kolejna rzeczą, jaką znalazłem w Internecie jest to, że pokrętło hamulca obrotu górnej głowicy koliduje z ogranicznikiem obrotu o kąt 60 stopni. I tu pojawia się rada: trzeba pilnować kolejności ustawiania głowicy w przypadku używania kąta 60 stopni… Jak z tym jest? A no tak, że nie trzeba… jak tylko ustawimy pokrętło hamulca w pozycji, która blokuje obrót, możemy ustawić dźwignię w pozycji poziomej, poprzez jej pociągnięcie (prostopadle do osi obrotu tej dźwigni). Po takim ustawieniu nie musimy nic robić wg kolejności, a używanie hamulca jest możliwe niezależnie od ustawienia kąta przeskoku.

Za plus należy też ująć fakt, że razem z rotatorem otrzymujemy bardzo praktyczny pokrowiec zapinany na zamek (często pełni role pokrowca do obiektywu – 50mm), płytkę w standardzie Arca-Swiss oraz komplet narzędzi do demontażu adapterów i szyny. Przez to narzędzie staje się gotowe do użycia zaraz po wyciągnięciu z pudelka.

Podsumowanie

Po pierwszych testach, wiedziałem że ten sprzęt zostanie u mnie na dłużej. Mam go prawie rok i nic się z nim nie dzieje. Dodam, że zabieram go ze sobą praktycznie wszędzie. W większości czasu mam go przypiętego na stałe do głowicy.

Dzisiaj zastanawiam się tylko nad jednym… Dlaczego w ogóle chciałem go odesłać… 😀

PS. Poniżej przykładowe zdjęcie wykonane z użyciem rotatora panoramicznego Genesis Gear IR-55QR


Jeżeli spodobał się Tobie ten artykuł i chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami, zapisz się do newslettera

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek
Tomek
4 lat temu

Na zdjęciach używasz takiej długiej płytki, jest ona w zestawie? szukałem w sklepach i w zestawie widzę taką krótką

Zobacz również: